Zapraszam do odbycia małej wędrówki po naszej ziemi rodzinnej i poznania tego co jest naszą historią i teraźniejszością. Wybór tytułu parafii Krzyż Święty nie jest przypadkowy ale to podpowiedź by tajemnice Krzyża Świętego i naukę od Niego płynącą poznać i zastosować do codziennego życia, która to już na dobre zakorzeniła się w naszą historie i jest droga naszego życia.
Zacznijmy od początku. W Szarowoli istniała świątynia grecko-katolicka do 1875 roku, usytułowana w centrum wsi, tu gdzie dzisiaj stoi dzwonnica /lekko na wschód/. Tak jak jest to obowiązkiem i prawem Kościołów Wschodnich ustawiona na wschód. W tymże roku po dekrecie carskim jako zemsta za Powstanie Styczniowe car skasował unię i grekokatolicy w Zaborze Rosyjskim zostali siła wcieleni do cerkwi prawosławnej. A cerkiew / budynek/ greko-katolicka stała się prawosławną. Podobnie i cmentarz usytułowany przy wjeździe do Szarowoli. Budynek cerkiewny został rozebrany na polecenie władz państwowych w 1938 r.
/źródło/ www.cerkiew1938.pl/szarowola.html
Podobnie było i w Pańkowie. Cerkiew stała w centrum wsi na placu dziś boisko szkolne przed szkoła / dziś nie czynną/.
Myśl o budowie kościoła w Szarowoli dojrzewała już od lat sześćdziesiątych i znalazła swoją realizację w roku 1981 na fali odnowy związanej z ruchem Solidarności. Już w latach sześćdziesiątych odprawiały się Msze święte odpustowe / ku czci Trójcy Przenajświętszej/, pierwszokomunijne oraz niedzielne w okresie letnim przy kapliczce na końcu wioski
Kapliczka wybudowana w latach siedemdziesiątych na miejscu krzyża.
Kościół w Szarowoli wybudowany w 1981 r.
W Pańkowie należącym do parafii Tarnawatka istniał punkt katechetyczny. Po powrocie katechezy do szkoły ksiądz z Tarnawatki odprawiał tam raz w miesiącu Mszę św.
Kaplica /dawny punkt katechetyczny/ w Pańkowie
W końcu lat dziewięćdziesiątych dojrzała myśl budowy kościoła w Pańkowie. Starania rozpoczął ks. Waldemar Kostrubiec, proboszcz z Tarnawatki.
Są to krzyże wieńczące kopuły cerkwi prawosławnej z Szarowoli. Prawdopodobnie jeden z nich został przestrzelony /już na cmentarzu/ w czasie działań wojennych 1939 r.
Krzyż z cmentarza w Szarowoli
Wartym wspomnienia jest krzyż „POLSKI z Pańkowa